پنج‌شنبه 21 آبان‌ماه سال 1388 ساعت 03:03 ق.ظ

در اروپا شما قادر نیستید به Gmail دسترسی داشته باشید. با وارد کردن آدرس www.gmail.com در مرورگر خود پیغامی را خواهید دید که کمی برایتان غیرمنتظره است و از شما خواسته شده است که بجای واژه Gmail از Google Mail استفاده کنید. حتی در صفحه Gmail هم اجازه لینک دادن به Google Mail داده نشده است. اینطور که بنظر می رسد، قوانین اروپا خیلی خشک است، مخصوصاً در قبال شرکت های امریکایی.

البته من شخصاً از آلمان سایت Gmail را چک کردم و این پیغام برای من نمایان شد؛

We can’t provide service under the Gmail name in Germany; we’re called Google Mail here instead.
If you’re traveling in Germany, you can access your mail at http://mail.google.com.
Oh, and we’d like to link the URL above, but we’re not allowed to do that either. Bummer.
For general information about Google, please visit www.google.com or www.google.de.

که لپ کلام اینست که برای استفاده از gmail باید به آدرس http://mail.google.com مراجعه کنید. شرکت گوگل عجزانه می گوید که ما اجازه استفاده از این نام را نداشته و حتی اجازه گذاشته لینک را در این صفحه نیز نداریم. به نظر می آید که گوگل از برای گرفتن اجازه می خواهد از افکار عمومی و نمایش ظالمانه بودن این محدودیت استفاده کند. البته گوگل برای استفاده از Gmail در خارج از اروپا مشکلی ندارد.

اما داستان از کجا شروع شد. شرکت تجاری با نام تجاری G-mail در کل اروپا ثبت شده است. زمانیکه شرکت گوگل سرویس خود را ارائه داد، با شکایت شرکت G-Mail اروپایی مواجه شد. شرکت گوگل حتی مبلغ $۲۵۰,۰۰۰ را برای خرید نام تجاری پیشنهاد داد ولی موافقت نشد.

گفته می شود که شرکت اروپایی سرویس ایمیلی نیز با نام gmail و به آدرس www.gmail.de نیز راه اندازی کرده است. به نظر می رسد که این مشکل به یکی از چالش های گوگل تبدیل شده است.

کنته قابل توجه اینست که گوگل دیگر از نام Gmail استفاده نمی کند و همجا با نام Google Mail سرویس پیغام الکترونیکی خود را معرفی می کند. البته برای گوگلی که توانسته است بازار تبلیغات آنلاین را قبضه کند این گونه سنگ اندازی ها در روند صعودی شرکت تاثیری نخواهد گذاشت.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo